1) Rezumat executiv

Morpho $MORPHO este o rețea de credit deschisă pentru împrumut și împrumut onchain. Arhitectura proiectului separă împrumutul în două straturi: Morpho Markets, unde se creează piețe de împrumut izolate cu parametrii de risc configurați independent; și Morpho Vaults, unde curatorii de risc terți construiesc strategii gestionate deasupra acestor piețe. Acest design permite întreprinderilor, fintech-urilor și instituțiilor să integreze împrumutul în produsele lor proprii, păstrând controlul asupra configurației riscurilor.

Co-fondată în 2021 de Paul Frambot și Merlin Egalite, Morpho are sediul în Paris și se extinde în New York. Echipa a crescut la aproximativ 70 de angajați și a strâns peste $68m în finanțare, inclusiv un runda de $18m în 2022 condusă de a16z și Variant, și un runda de $50m în august 2024 condusă de Ribbit Capital cu participarea a16z crypto, Coinbase Ventures, Pantera, Brevan Howard și alți peste 40 de investitori.

T1 2026 a fost un trimestru de consolidare. TVL-ul a fost în general stabil, împrumuturile active s-au menținut, comisioanele au scăzut pe fondul compresiei ratelor în întreaga împrumutare DeFi, iar cota de piață a crescut la un nou maxim. Activitatea activelor din lumea reală tokenizate pe platformă a continuat să crească rapid.

🔑 Metrici cheie (T1 2026)

  • Valoare totală blocată: $9.63b (-3.32% QoQ, +73.85% YoY)

  • Împrumuturi active: $3.64b (+0.06% QoQ, +75.99% YoY)

  • Comisioane: $35.03m (-33.16% QoQ, -25.69% YoY)

  • Utilizatori activi lunar: 229.40k (-43.19% QoQ, +664.67% YoY)

  • Cota de piață: 11.95% (+2.11 pp QoQ, +2.30 pp YoY)

Metricile exclud desfășurările Morpho care nu sunt încă urmărite de Token Terminal, inclusiv Katana și Stable.

📌 Puncte cheie (T1 2026)

  • Bitwise s-a alăturat Morpho ca curator de vault

  • Kraken a lansat DeFi Earn alimentat de Morpho

  • Sky a fost lansat ca curator cu cinci vault-uri de economii

  • Împrumuturile cripto susținute de Coinbase au atins $2b în colateral

  • Anchorage Digital și Taurus au integrat Morpho pentru custodia instituțională

  • Fundația Ethereum a depus 3,400 ETH în Morpho Vaults

  • Împrumuturile cu rată fixă ("Morpho Midnight") au fost anunțate

👥 Comentariile echipei Morpho

"Cel mai semnificativ motiv în acest trimestru a fost ceea ce numim mullet DeFi instituțional: platforme de custodie precum Fireblocks, Anchorage și Taurus integrând Morpho Vaults direct în fluxurile lor de lucru existente, astfel încât clienții instituționali să poată accesa yield onchain fără a părăsi vreodată infrastructura pe care deja operează. Aceasta este o schimbare structurală în modul în care instituțiile interacționează cu DeFi, și se întâmplă mai repede decât se aștepta majoritatea oamenilor. Pe partea de curare, l-am primit pe Bitwise ca curator și cifrele vorbesc de la sine: comisioanele anuale ale curatorilor au crescut de la puțin sub $2m la $13m în 2025, o creștere de 600%. Avem acum peste 30 de curatori activi gestionând peste $4b în active. Curarea activelor onchain nu mai este un experiment, este o industrie în maturare.

Focalizarea principală pentru restul anului 2026 este Morpho Midnight, o versiune complet nouă a protocolului construită în jurul termenilor și împrumuturilor cu rată fixă. Împrumuturile cu rată variabilă au fost întotdeauna norma în DeFi, dar instituțiile nu pot construi strategii de trezorerie, bilanțuri sau produse structurate pe baza ratelor care se schimbă zilnic. Termenii cu rată fixă schimbă complet acest lucru: oferă instituțiilor previzibilitatea și orizontul de planificare de care au nevoie pentru a aloca capital onchain cu încredere. Morpho Midnight este în multe privințe piesa lipsă pentru DeFi instituțional, deoarece aduce tipul de certitudine pe care instituțiile îl așteaptă de la piețele de credit tradiționale direct onchain. Dincolo de Midnight, ne gândim de asemenea la o viziune mult mai mare asupra pieței pe care o urmărim. Împrumuturile cripto susținute sunt o piață de $60b astăzi, dar piața globală de credit este de $200 trilioane. Infrastructura pe care o construim acum este proiectată pentru a aborda ambele piețe, iar împrumuturile cu rată fixă sunt un pas critic în această direcție.

2) Valoare totală blocată

Valoarea totală blocată (TVL) măsoară valoarea totală USD a activelor depuse în piețele de împrumut Morpho, inclusiv colateralul și activele împrumutate. TVL mediu în T1 a fost de $9.63b, în scădere de la $9.96b în T4 (-3.32% QoQ) dar în creștere cu 73.85% față de $5.54b din T1 2025.

Declinul trimestrial a fost modest și a urmat două trimestre de stabilitate relativă: TVL-ul a atins vârful în T4 la $9.96b după ce a crescut de la $5.31b în T2 la $9.61b în T3 2025, pe măsură ce desfășurările Base și integrările întreprinderii s-au extins. Scăderea din T1 reflectă slăbiciunea generală a pieței cripto în timpul trimestrului, mai degrabă decât o schimbare structurală în comportamentul depozitelor. Pe o bază anualizată, Morpho a adăugat aproximativ $4.09b în depozite medii comparativ cu un an în urmă.

Distribuția lanțului a continuat să se schimbe constant de la concentrarea pe Ethereum. Ethereum a reprezentat 54.87% din TVL T1, în scădere de la 57.63% în T4 și 86.69% cu un an în urmă. Base a avut a doua cea mai mare cotă cu 34.18%, în creștere de la 30.91% în T4 și 13.12% în T1 2025. Cota Ethereum a scăzut cu 31.82 puncte procentuale pe parcursul anului, făcând Morpho unul dintre cele mai rapid diversificate proiecte de împrumut în funcție de distribuția lanțului. HyperEVM a avut 5.31%, Arbitrum One 3.34%, iar alte lanțuri 2.30%.

Ritmul de creștere al lui Base în raport cu Ethereum a fost constant. Base a câștigat cotă TVL pe parcursul anului 2025 și în T1 2026, aliniindu-se cu scala integrării împrumuturilor cripto susținute de Coinbase, care folosește Morpho pe Base ca infrastructură de împrumut de backend.

Depozitele în vault măsoară valoarea totală USD a activelor depuse în Morpho Vaults de către împrumutători, reprezentând partea de ofertă a piețelor de împrumut Morpho, excluzând colateralul împrumutătorilor. Depozitele în vault au fost concentrate în stablecoin-uri. USDC a condus cu 64.70%, urmat de USDT cu 10.00%, WETH cu 7.00%, PYUSD cu 4.70%, și USR cu 4.60%. Stablecoin-urile au reprezentat colectiv peste 84.00% din depozitele în vault. Dominanța USDC reflectă rolul Morpho ca un loc de yield pentru stablecoin-uri, în special pentru integrările instituționale precum Coinbase și Kraken care direcționează depozitele utilizatorilor în vault-uri denominate în USDC.

Ecosistemul vault-ului Morpho este gestionat de un set în creștere de curatori independenți care concurează pentru a atrage depozite oferind strategii diferențiate de risc-randament. Depozitele totale în vault au avut o medie de $3.91b în T1, în creștere de la $2.38b în T1 2025. Steakhouse Financial a fost cel mai mare curator cu $1.67b (în creștere de la $1.34b în T4 și $398.71m cu un an în urmă), urmat de Gauntlet cu $1.17b (în creștere de la $606.01m anul trecut). Ambii curatori gestionează acum peste $1b în depozite în vault.

Sentora a apărut ca cel mai rapid curator în T1, crescând de la $7.02m în T4 la $230.51m, impulsionat de rolul său ca și curator de vault pentru integrarea DeFi Earn a Kraken. Sky a fost lansat ca curator în ianuarie 2026, desfășurând cinci vault-uri de economii care permit deținătorilor de USDC și USDT să câștige randamente pe Sky Savings fără a fi nevoie să convertească mai întâi în USDS; depozitele au atins $109.97m până la sfârșitul T1. Felix a avut $142.25m, Spark $59.50m, și Hyperithm $50.28m.

👥 Comentariile echipei Morpho

"Declinul ușor al TVL-ului ar trebui privit prin prisma downturn-ului general al pieței cripto și a evenimentelor de credit care au avut loc în T1 2026; în acest context, stabilitatea totală a depozitelor demonstrează de fapt forța modelului de împrumut izolat. Atât Ethereum cât și Base sunt rețele importante pentru Morpho, iar creșterea lui Base provine în mare parte din împrumuturile cripto susținute de Coinbase și produsele DeFi Lend. Pe partea de curator, obiectivul este întotdeauna de a primi curatori dintr-un fundal cât mai divers. Există o schimbare structurală în modul în care instituțiile interacționează cu DeFi, iar creșterea unor curatori timpurii alături de apariția unor curatori noi proveniți dintr-un fundal financiar mai tradițional este binevenită. Unele dintre integrările DeFi mullet instituționale, precum cele cu Fireblocks, Anchorage și Taurus, își vor arăta impactul în câteva luni."

3) Împrumuturi active

Împrumuturile active măsoară valoarea totală USD a împrumuturilor restante în toate piețele de împrumut Morpho. Împrumuturile active medii în T1 au fost de $3.64b, în creștere ușoară de la $3.63b în T4 (+0.06% QoQ) și în creștere cu 75.99% față de $2.07b din T1 2025.

Împrumuturile active au fost practic stabile trimestru cu trimestru, o divergență notabilă față de scăderea mai mare a TVL-ului. Această dinamică a împins rata de utilizare (împrumuturile active ca parte din TVL) la 37.75% în T1, în creștere de la 36.47% în T4. Utilizarea mai mare cu volume de împrumuturi stabile sugerează că cererea de împrumuturi s-a menținut ferm chiar și pe măsură ce unele depozite au ieșit, conform cu piața competitivă de vault-uri a Morpho, unde curatorii concurează pentru a maximiza utilizarea depozitelor.

Distribuția lanțului pentru împrumuturile active a urmărit în general TVL-ul, cu o concentrare ușor mai mare pe Ethereum. Ethereum a reprezentat 58.37% din împrumuturile active T1, în scădere de la 60.09% în T4. Base a deținut 31.07% (în creștere de la 29.46%), Arbitrum One 4.18% (în creștere de la 3.61%), HyperEVM 3.60% (în scădere de la 4.54%), iar alte lanțuri 2.78%.

Cota de împrumuturi active a lui Arbitrum One a crescut rapid, de la aproape zero în T1 2025 la 4.18% în T1 2026. Cota de comision Arbitrum One (7.90%) depășește substanțial cota sa de împrumuturi active (4.18%), sugerând rate de împrumut mai mari sau un mix de colateral diferit pe acea desfășurare.

Compoziția activului împrumutat a reflectat concentrarea stablecoin-urilor de pe partea depozitelor. USDC a reprezentat 67.40% din împrumuturile active, urmat de USDT cu 10.00%, WETH cu 7.20%, USR cu 5.50%, și PYUSD cu 2.90%. Peste 90.00% din împrumuturile active pe Morpho sunt denominate în stablecoin-uri, reflectând utilizarea principală: utilizatorii împrumută lichiditate în stablecoin-uri împotriva deținerilor cripto fără a vinde activul de bază.

👥 Comentariile echipei Morpho

"Dinamicile de utilizare au fost în principal dictate de piață. Aproximativ 25% din împrumuturile active din T1 au provenit din integrări de întreprindere, restul de 75% din utilizatori DeFi nativi, iar cota întreprinderii a crescut constant. Mixul de împrumuturi în stablecoin continuă să se diversifice, cu active precum PYUSD și RLUSD câștigând tracțiune alături de USDC și USDT. Morpho este fără permisiune, așa că este în cele din urmă în sarcina curatorilor să aducă activele care au cel mai mult sens pentru strategiile și utilizatorii lor."

4) Comisioane

Comisioanele măsoară valoarea totală USD a dobânzilor plătite de împrumutători în toate piețele de împrumut Morpho. Comisioanele T1 au totalizat $35.03m, în scădere de la $52.40m în T4 (-33.16% QoQ) și de la $47.14m în T1 2025 (-25.69% YoY).

Declinul comisioanelor a fost disproporționat în raport cu schimbarea împrumuturilor active (-33.16% vs. +0.06%), indicând că principalul motor a fost compresia ratelor mai degrabă decât o reducere a activității de împrumut. Rata de comision anualizată implicată (comisioanele trimestriale împărțite la împrumuturile active medii, anualizată) a scăzut de la aproximativ 5.77% în T4 la 3.85% în T1.

Morpho operează în prezent cu o rată de 0% a comisioanelor protocolului, ceea ce înseamnă că toate comisioanele generate curg către depunători prin intermediul curatorilor de vault. Morpho nu reține venituri la nivel de protocol din activitatea de împrumut. Aceasta este o alegere de design deliberată: prin neextracția comisioanelor la nivel de protocol, Morpho permite curatorilor de vault și depunătorilor să captureze întreaga marjă de dobândă, ceea ce contribuie la avantajul competitiv al Morpho în atragerea depozitelor și integrărilor întreprinderilor.

Cota Ethereum din comisioane a continuat să scadă, ajungând la 49.42% în T1, în scădere de la 54.19% în T4 și 94.43% cu un an în urmă. Base a generat 35.65% din comisioanele T1 (în creștere de la 33.72%), cu Arbitrum One apărând ca un contributor semnificativ la comisioane cu 7.90% (în creștere de la 5.37%). HyperEVM a contribuit cu 4.71%, iar alte lanțuri cu 2.32%.

Distribuția comisioanelor este mai diversificată decât distribuția TVL sau a împrumuturilor active. Cota Ethereum din comisioane (49.42%) este semnificativ mai mică decât cota sa din TVL (54.87%) sau împrumuturile active (58.37%), în timp ce Base și Arbitrum One obțin rezultate mai bune decât greutatea lor de capital în generarea de comisioane. Acest lucru sugerează o utilizare mai mare sau rate mai mari pe desfășurările non-Ethereum.

Compresia ratelor a fost vizibilă în piețele de împrumut Morpho în timpul T1 și este reflectată în APY-ul vault-ului Steakhouse Prime USDC și în graficul ratelor de dobândă pentru împrumutătorii cbBTC/USDC. Vault-ul Steakhouse Prime USDC este cel mai mare vault al Morpho după depozite, în timp ce cbBTC/USDC este cea mai mare piață individuală (unde împrumutătorii depun cbBTC ca și colateral pentru a împrumuta USDC). Atât randamentele pentru împrumutători, cât și ratele pentru împrumutători au avut o tendință descendentă pe parcursul T1, cu APY-ul pentru împrumutători scăzând de la intervalul 5-6% la începutul lunii ianuarie la aproximativ 3-4% la sfârșitul lunii martie.

👥 Comentariile echipei Morpho

"Anterior, ratele împrumuturilor DeFi au fost stabilite de modele de rate de dobândă dinamice care funcționează pentru lichiditatea instantanee la care utilizatorii cripto sunt obișnuiți, dar aceasta nu este cum funcționează împrumuturile în lumea reală. Comparativ cu piața de împrumuturi cripto susținute de $60b, este mult mai interesant să abordăm piața de credit de $200 trilioane. Întreprinderile mari doresc rate stabile la termeni previzibili, motiv pentru care Morpho Midnight a fost incubată și este aproape gata pentru lume. Așteptați-vă să vedeți impactul mai târziu în acest an, odată ce Midnight va fi lansat."

5) Utilizatori activi lunar

Utilizatorii activi lunar (MAU) măsoară numărul de adrese unice de portofel care au interacționat cu Morpho pe o perioadă de 30 de zile. MAU mediu în T1 a fost de 229.40k, în scădere de la 403.80k în T4 (-43.19% QoQ) dar în creștere dramatic de la 30.00k în T1 2025 (+664.67% YoY).

Vârful din T4 2025 de 403.80k a fost inflat de activitatea ridicată a World Chain, care a reprezentat 67.64% din MAU T4. Pe măsură ce activitatea World Chain s-a normalizat în T1, MAU-ul principal a scăzut brusc. Trendul de bază pe lanțurile cu valoare economică mai mare a fost mai stabil: cota lui Base a crescut de la 24.96% la 33.37%, în timp ce Ethereum și Arbitrum One au câștigat de asemenea cote. Compararea an la an (+664.67%) reflectă efectul combinat al integrărilor de întreprindere, expansiunii multichain și desfășurării World Chain care a fost lansată în T2 2025.

World Chain a rămas cea mai mare sursă de adrese unice, având 55.41% din MAU T1, în scădere de la 67.64% în T4. Base a fost pe locul doi cu 33.37% (în creștere de la 24.96%), urmat de Ethereum cu 4.59% (în creștere de la 2.71%), Arbitrum One cu 3.09% (în creștere de la 1.62%) și HyperEVM cu 2.21%.

Divergența dintre distribuția capitalului și distribuția utilizatorilor este evidentă și reflectă modelul observat în alte proiecte majore de împrumut. Ethereum a deținut 54.87% din TVL dar doar 4.59% din MAU, în timp ce World Chain a avut o cotă neglijabilă din TVL dar 55.41% din MAU. Base se află între ele, deținând 34.18% din TVL și 33.37% din MAU, făcându-l lanțul unde activitatea capitalului și utilizatorilor sunt cele mai strâns aliniate. Acest lucru reflectă probabil integrarea Coinbase, care stimulează atât volumul semnificativ de depozite, cât și o bază mare de utilizatori pe Base.

👥 Comentariile echipei Morpho

"Utilizarea aplicației World App s-a stabilizat, fiind principalul motor al normalizării MAU-ului principal. Pe Base, am văzut o creștere constantă a utilizatorilor prin suitele de împrumuturi și împrumuturi de la Coinbase, care continuă să fie un contributor semnificativ la baza de utilizatori de pe acel lanț."

6) Poziția pe piață

Cota de piață măsoară cota Morpho din împrumuturile active în raport cu alte proiecte de împrumut, inclusiv Aave și toți ceilalți competitori urmăriți. Morpho a avut o medie de 11.95% cotă de piață în T1, în creștere cu 2.11 pp de la 9.84% în T4 și cu 2.30 pp de la 9.65% în T1 2025.

Aceasta este cea mai mare cotă de piață înregistrată de Morpho în cele cinci trimestre observate, și cea mai mare creștere într-un singur trimestru (+2.11 pp). Cotele câștigate de Morpho au venit pe seama Aave (care a scăzut de la 64.43% la 63.22%) și a categoriei "Altele" (de la 25.73% la 24.83%).

Piața totală adresabilă pentru împrumuturile DeFi a avut o medie de aproximativ $30.43b în împrumuturi active în timpul T1, implicată de $3.64b în împrumuturi active ale Morpho și o cotă de piață de 11.95%. Morpho s-a clasat ca al doilea cel mai mare proiect de împrumut după Aave, care a reprezentat 63.22% din piață.

Traiectoria cotei de piață a Morpho în ultimul an arată o expansiune constantă: de la 9.65% în T1 2025 la o scădere temporară la 8.90% în T2, când piața mai largă a crescut mai repede, și apoi câștiguri constante prin T3, T4 și T1 2026. Accelerarea în T1 2026 coincide cu continuarea extinderii integrărilor de întreprindere și integrarea de noi curatorii de vault, inclusiv Bitwise, care și-a anunțat intrarea ca curator în ianuarie.

7) RWA pe Morpho

Depozitele de colateral RWA măsoară valoarea totală USD a activelor din lumea reală tokenizate depuse ca și colateral în piețele de împrumut Morpho. Împrumuturile active colateralizate RWA măsoară valoarea totală USD a stablecoin-urilor împrumutate împotriva acelui colateral. Arhitectura Morpho, în care piețele izolate pot fi configurate cu parametrii de colateral personalizați, oracole și praguri de lichidare, este bine adaptată pentru integrarea activelor tokenizate deoarece permite emițătorilor de active să desfășoare propriile piețe de împrumut fără intermediere din partea proiectului însuși.

Depozitele de colateral RWA pe Morpho au avut o medie de $368.30m în T1 2026, în creștere de la $248.18m în T4 2025 și $8.04m în T1 2025. Împrumuturile active colateralizate RWA au avut o medie de $272.93m în T1 2026, în creștere de la $166.18m în T4 2025 și $5.49m cu un an în urmă. În total, activitatea legată de RWA pe Morpho a atins $641.23m până în T1 2026, reprezentând o creștere de aproximativ 47x față de $13.53m cu un an în urmă.

Baza de colateral RWA este diversificată pe mai multe tipuri de active și emitenti. syrupUSDC (Maple Finance) a fost cel mai mare activ de colateral RWA la 32.8% din depozite ($120.7m), urmat de AA_FalconXUSDC cu 19.2% ($70.8m), PT-reUSD-25JUN2026 cu 12.8% ($47.0m), mF-ONE cu 9.8% ($36.0m), și PT-USDai-19FEB2026 cu 6.3% ($23.2m). Alte active au reprezentat colectiv 19.2%.

Pe partea de împrumuturi, stablecoin-urile domină împrumuturile colateralizate RWA. USDC a reprezentat 60.1% din activele împrumutate ($178.0m), urmat de USDT cu 18.4% ($54.5m), RLUSD cu 11.4% ($33.9m), PYUSD cu 8.6% ($25.4m) și AUSD cu 1.1% ($3.1m). Diversitatea împrumuturilor în stablecoin împotriva colateralului RWA reflectă utilitatea tot mai largă a activelor tokenizate ca o modalitate de a accesa lichiditatea stablecoin, cu RLUSD de la Ripple și PYUSD de la PayPal reprezentând stablecoin-uri noi de grad instituțional care câștigă tracțiune.

👥 Comentariile echipei Morpho

"Există o creștere constantă a noilor RWA care vin onchain, iar platformele de tokenizare și curatorii caută să aducă utilitate suplimentară acestor active, ceea ce a determinat o creștere a volumului și tipurilor de active RWA pe Morpho. Există deja trei indecși diferiți S&P 500 pe Morpho (SPYon, SPYX și deSPXA), iar mai multe tipuri de RWA vor continua să vină pe platformă atâta timp cât există emițători de active care caută utilitate onchain. Ceea ce este poate cel mai interesant este că, cu Morpho Midnight, împrumuturile emise direct pe Morpho ca obligații pe termen fix ar putea fi folosite chiar ca și colateral, permițând o gamă întreagă de noi cazuri de utilizare care pur și simplu nu sunt posibile astăzi."

8) Perspective

Foarte aproape de termenii de implementare, Morpho se concentrează pe două priorități: lansarea Morpho Midnight și continuarea extinderii distribuției instituționale.

Morpho Midnight este o nouă versiune a protocolului construită în jurul termenilor și împrumuturilor cu rată fixă, concepută pentru a permite participanților de pe piață să stabilească rate direct în loc să se bazeze pe curbele de rată algoritmice. Echipa a declarat că produsul este aproape gata, deși nu a fost anunțată nicio dată specifică de lansare.

Pe partea de distribuție, platformele de custodie, inclusiv Fireblocks, Anchorage Digital și Taurus, au integrat Morpho Vaults în fluxurile lor de lucru existente, alăturându-se integrărilor de schimb cu Coinbase, Kraken, OKX, și Binance. Ecosistemul curatorilor de vault continuă să se lărgească, cu Bitwise alăturându-se în ianuarie și peste 30 de curatori independenți acum gestionând miliarde pe platformă. Echipa angajează activ în New York, iar Vault Summit este planificat pentru New York City în iunie.

9) Definiții

Metrici:

  • Valoarea totală blocată: măsoară valoarea totală USD a activelor depuse în piețele de împrumut Morpho, inclusiv colateralul și activele împrumutate.

  • Împrumuturi active: măsoară valoarea totală USD a împrumuturilor restante în toate piețele de împrumut Morpho.

  • Comisioane: măsoară valoarea totală USD a dobânzilor plătite de împrumutători în toate piețele de împrumut Morpho. Morpho operează cu o rată de 0% a comisioanelor protocolului; toate comisioanele sunt direcționate către depunători prin intermediul curatorilor de vault.

  • Utilizatori activi lunar: măsoară numărul de adrese de portofel unice care au interacționat cu Morpho pe o perioadă de 30 de zile.

  • Cota de piață: măsoară cota Morpho din împrumuturile active în raport cu alte proiecte de împrumut urmărite de Token Terminal.

  • Depozite de colateral RWA: măsoară valoarea totală USD a activelor din lumea reală tokenizate depuse ca și colateral în piețele de împrumut Morpho.

  • Împrumuturi active colateralizate RWA: măsoară valoarea totală USD a stablecoin-urilor împrumutate împotriva colateralului activelor din lumea reală tokenizate pe Morpho.

  • Depozite în vault: măsoară valoarea totală USD a activelor depuse în Morpho Vaults de către împrumutători (partea de ofertă a piețelor de împrumut Morpho, excluzând colateralul împrumutătorilor).

Produse:

  • Morpho Markets: stratul de împrumut de bază, constând din piețe de împrumut izolate, create fără permisiune. Fiecare piață are colateral, oracole și parametrii de lichidare configurati independent. Piețele sunt imuabile și fără guvernanță.

  • Morpho Vaults: un strat de vault construit pe Morpho Markets, unde curatorii de risc terți construiesc strategii gestionate care alocă depozitele în una sau mai multe piețe. Vault-urile oferă profiluri de risc adaptate și generare de randamente din împrumuturi supracollateralizate.

  • Morpho Vaults V2: cea mai recentă versiune a standardului vault, care permite alocarea în toate versiunile curente și viitoare ale Morpho Markets. Include gestionarea avansată a riscurilor, guvernanță bazată pe roluri și controale de acces personalizabile pentru nevoile de conformitate de nivel instituțional.

  • Morpho Midnight: o versiune viitoare a protocolului construită în jurul termenilor și împrumuturilor cu rată fixă. Proiectată pentru a aduce prețuri previzibile în împrumuturile onchain, permițând cazuri de utilizare instituțională precum produsele structurate și gestionarea trezoreriei care necesită certitudine a ratelor.

10) Despre acest raport

Acest raport este publicat trimestrial și produs folosind infrastructura de date onchain de la Token Terminal. Toate metricile sunt extrase direct din datele blockchain. Graficele și seturile de date menționate în acest raport pot fi vizualizate pe tabloul de bord al raportului Morpho T1 2026 pe Token Terminal.