Declinarea răspunderii: În conformitate cu cerințele MiCA, monedele stabile neautorizate sunt supuse anumitor restricții pentru utilizatorii din SEE. Pentru mai multe informații, apăsați aici.
Folosind levierul pe niveluri, sistemul ajustează automat levierul maxim în funcție de suma fondurilor împrumutate de utilizator. Acest lucru înseamnă că levierul pentru o pereche de tranzacționare izolată este dinamic. Prin urmare, rata de risc inițială corespunzătoare va varia. Cu levierul pe niveluri, există 10 niveluri pentru marja izolată 10x și 5 niveluri pentru 5x și 3x. Aceleași rate de riscpentru call în marjă și lichidare se vor aplica tuturor nivelurilor sub același nivel de levier pentru perechile de tranzacționare în marjă izolată, așa cum se arată în tabelele de mai jos.
| Nivel | Rata riscului de lichidare | Rata de call în marjă | Rata de risc inițială | Levier maxim |
| 1 | 1,05 | 1,1 | 1,111 | 10 |
| 2 | 1,05 | 1,1 | 1,1264 | 8,91 |
| 3 | 1,05 | 1,1 | 1,1418 | 8,05 |
| 4 | 1,05 | 1,1 | 1,1572 | 7,36 |
| 5 | 1,05 | 1,1 | 1,1726 | 6,79 |
| 6 | 1,05 | 1,1 | 1,188 | 6,31 |
| 7 | 1,05 | 1,1 | 1,2034 | 5,91 |
| 8 | 1,05 | 1,1 | 1,2188 | 5,57 |
| 9 | 1,05 | 1,1 | 1,2342 | 5,26 |
| 10 | 1,05 | 1,1 | 1,2496 | 5 |
| Nivel | Rata riscului de lichidare | Rata de call în marjă | Rata de risc inițială | Levier maxim |
| 1 | 1,15 | 1,19 | 1,25 | 5 |
| 2 | 1,15 | 1,19 | 1,3125 | 4,2 |
| 3 | 1,15 | 1,19 | 1,375 | 3,66 |
| 4 | 1,15 | 1,19 | 1,4375 | 3,28 |
| 5 | 1,15 | 1,19 | 1,5 | 3 |
| Nivel | Rata riscului de lichidare | Rata de call în marjă | Rata de risc inițială | Levier maxim |
| 1 | 1,18 | 1,22 | 1,5 | 3 |
| 2 | 1,18 | 1,22 | 1,875 | 2,14 |
| 3 | 1,18 | 1,22 | 2,25 | 1,8 |
| 4 | 1,18 | 1,22 | 2,625 | 1,61 |
| 5 | 1,18 | 1,22 | 3 | 1,5 |
Folosind BTC/USDC ca exemplu, presupuneți levierul pe niveluri din tabelul următor:
| Nivel | Activ de bază maxim | Activ de cotație maxim | Rata riscului de lichidare | Levier maxim |
| 1 | 3,6 | 45.000 | 1,05 | 10 |
| 2 | 7,2 | 90.000 | 1,05 | 8,91 |
| 3 | 10,8 | 135.000 | 1,05 | 8,05 |
| 4 | 14,4 | 180.000 | 1,05 | 7,36 |
| 5 | 18 | 225.000 | 1,05 | 6,79 |
| 6 | 21,6 | 270.000 | 1,05 | 6,31 |
| 7 | 25,2 | 315.000 | 1,05 | 5,91 |
| 8 | 28,8 | 360.000 | 1,05 | 5,57 |
| 9 | 32,4 | 405.000 | 1,05 | 5,26 |
| 10 | 36 | 450.000 | 1,05 | 5 |
Când nivelul marjei atinge rata riscului de lichidare, se va declanșa lichidarea. Poziția dvs. va fi lichidată parțial, iar lichidarea se va opri când nivelul marjei va atinge rata de call în marjă. În cazuri extreme, toate pozițiile vor fi lichidate.
De exemplu, utilizatorul A împrumută 250.000 USDC în contul de Marjă izolată BTCUSDC, care acceptă un levier de până la 10x. Rata de call în marjă este 1,1, iar rata riscului de lichidare este 1,05. Când nivelul marjei este ≤ 1,05, activele de garantare ale utilizatorului A vor fi lichidate pentru a rambursa suma împrumutului restant și dobânda. În majoritatea cazurilor, procesul de lichidare se va opri când nivelul marjei va fi restabilit la 1,1 (rata de call în marjă) sau mai mare.
Puteți vedea levierul maxim pentru Marjă izolată din [Portofel] - [Marjă] - [Izolată].


Alternativ, puteți vizualiza informațiile despre nivel în fereastra pop-up Împrumut/Rambursare.

Pentru mai multe detalii, accesați Date privind nivelurile de marjă izolată.
